Ο Ν.Π. Δελιαλής με επιστολή του προς το Δήμαρχο Κοζάνης ζητά τη χορήγηση αντιγράφων πρακτικών δημοτικών συμβουλίων που θα τον βοηθήσουν στη συγγραφή και εκπόνηση της μελέτης του σχετικά με τις ελληνικές κοινότητες της Ουγγαρίας. Αναφέρεται συν τοις άλλοις στη σημασία της μελέτης της ιστορίας του τόπου και των ευεργετών της
Περιέχεται χειρόγραφη και δακτυλογραφημένη αλληλογραφία με αποστολέα τον Ν.Π.Δελιαλή προς διάφορους αποδέκτες, δακτυλογραφημένο έγγραφο του Δήμου Κοζάνης, σχετικό με συνδρομή σειράς βιβλίων και τιμολόγια του έτους 1932.Επίσης, περιλαμβάνεται χειρόγραφη αίτηση του Σταύρου Θεοδοσιάδου προς τον Δήμαρχο Κοζάνης αναφορικά με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Κοζάνης και την πνευματική δραστηριότητα της πόλης.
Περιέχεται χειρόγραφη αίτηση του Ν.Δελιαλή προς τον κ.Δήμαρχο Κοζάνης περί αδείας και άδεια από την επιστασία του Αγίου όρους σχετικά με την επίσκεψη του προς την Ιερά Μονή. Επίσης, περιλαμβάνεται χειρόγραφη και δακτυλογραφημένη αλληλογραφία προς τον Ν.Π.Δελιαλή από διάφορους αποστολείς.Τέλος, εμπεριέχεται τιμολόγιο του έτους 1933.